Õppematerjalid ja H5P – Tagasiside

H5P (HTML5 Package) on veebipõhine tööriist, mis võimaldab õpetajatel ja õppejõududel luua interaktiivseid õppematerjale. Teie ülesandeks oli:

  • Kasutada vähemalt kolme malli.
  • Kirjutada blogipostitus oma tehtud tööst.
  • Pühendada u. 12 tundi sellele tegevusele.

Üldine tagasiside:

Oma töö esitanud õpilaste eesmärgid olid väga erinevad. Ülesandeid oli nii maitseainetest, kui ka kreeka jumalatest. Tulemused näitavad, et on ruumi kasutajate juhendamise ja tagasiside mehhanismide parendamiseks. Nagu eelnevalt ka mainitud, siis häälestav materjal (olgu see sissejuhatus, video vms.), annab õppijale konteksti ning annab aluse terviklikus õppekogemuseks. H5P mallid iseseisvalt suurt midagi ei tee, nendega tuleb ikkagi see õpirada kokku panna/ehitada.

Suurest pildist veel rääkides tuleb proovida ennast panna ka õppija kuvari ette. Kui Merrilli printsiibist lähtudes on loogiline, et iga järgnev sisuülesanne on väiksema toestusega, siis ülesande enda lahendamiseks vajalik juhendamine on ikkagi alati oluline lisada. Pole mõttet soodustada “tehniliste” probleemide teket, kus õpilane, kes tegelikult oskaks ülesannet lahendada ei saa täpselt aru, mida käesoleva malliga peale hakata. See eeldab ka oma tehtud õppematerjali testimist (täpsemad näited loengusalvestuses).

Kolmas oluline element on luua õpilastele (mõtte)pause. Digitaalse õppematerjali üks läbiv probleem on olukord, kus klikkima õppinud inimene vajutab lihtsalt nuppe, et “edasi liikuda” või “läbida” õppematerjali, jättes olulise informatsiooni omandamata. Õppematerjali disainer peab oskama seda ennetada, kas muutes mõned avatud küsimused “kohustuslikuks” või tükeldades ja mitmekesistades (“Interactive video” on hea mall selle tegemiseks) informatsiooni.

Mõned head näited:

Märilin ja Ellina näitasid, kuidas põhjalik tööprotsess ja sissejuhatus aitavad kaasa õppematerjali selgusele ja struktureeritusele.

Märilin: https://mrilinjblog.wordpress.com/2024/03/20/oppematerjalid-ja-h5p/

Ellina: https://ellinabelai.wordpress.com/2024/03/08/oppematerjalid-ja-h5p/

Katrini töö on hea näide sellest, kuidas mallidele sisulist tagasisidet lisada:

Katrin: https://katrinimagistriope.wordpress.com/2024/03/11/h5p-kodune-ulesanne/

Eraldi tooksin välja Juho töö, mis paistab silma oma väga põhjaliku tööprotsessikirjelduse poolest. See võiks juba iseenesest paljudele abiks olla. Tema mallide kasutamine näitab ka seda, et H5P mallide saab loovalt ära kasutada.

Juho: https://pedakook.wordpress.com/2024/03/22/h5p/

Tagasiside seminari slaidid on Google Drive “Esitlused” kaustas.