Kursuse ülesehitus
Kursus IFI7207.DT Digitaalne õppevara toimub veebiõppe vormis ning koosneb 6 kontaktpäevast ja nende vahel toimuvast e-õppest. Iga kursusel osaleja loob oma personaalse õpikeskkonna, mille keskseks osaks on ajaveeb, mille kaudu esitatakse tehtud ülesanded postitustena.
Individuaalsed ülesanded on järgmised:
- 2 lugemispäeviku postituse koostamine teadusartiklite põhjal ja kursusekaaslaste postituste lugemine/kommenteerimine;
- 3 digiõppevara loomise ülesannet (H5P õppematerjali koostamine; õppevideo salvestamine; testi koostamine);
- digiõppevara projekti partnerhinnang.
Digiõppevara projekt on kursuse läbiv ülesanne, mille käigus õppijad koostavad tervikliku digitaalse õppevara kogumiku repositooriumis e-Koolikott. Soovituslik on digiõppevara projekti tegemine rühmatööna 3 üliõpilase poolt kursuse raames etteantud teemal.
Täpsem info ülesannete sisu ja tähtaegade kohta on leheküljel Ülesanded.
Õppetöö maht
Kursuse maht on 4 EAP, millele vastab 104 tundi õppetööd. Õppetöö jaguneb kontakttundideks (24 tundi), individuaalseteks ülesanneteks (54 tundi) ja digiõppevara projektiks (26 tundi). Õppetöö soovituslik ajaline jaotus on esitatud järgnevas tabelis.
Õpikeskkond
Kursus toimub avatud õpikeskkonnas, mis koosneb järgmistest osadest:
- Kursuse ajaveeb https://digioppevara.ee;
- Kursusel osalejate ajaveebid WordPress.com keskkonnas;
- EduFeedr ajaveebide registreerimiseks;
- Netvibes ajaveebipostituste ja kommentaaride jälgimiseks;
- Zoom kontakttundide ülekanneteks;
- Discord sõnumivahetuseks;
- Google Drive kaust piiratud ligipääsuga materjalide jagamiseks;
- Moodle õpimärkide väljaandmiseks;
- Panopto kontakttundide salvestuste jagamiseks.
Kursuse märksõna kursusega seotud materjalide tähistamiseks veebikeskkondades on digioppevara või #digioppevara.
Ajaveebipostitused ja kommentaarid
Seoses ajaveebipostituste ja kommentaaridega oleks hea järgida kolme soovitust:
- Lisa oma postituse sisusse link ülesande kirjeldusele kursuse ajaveebis. See võimaldab siduda ülesanded ja neile vastuseks esitatud lahendused.
- Ära muuda juba avaldatud postitusi. Kui teed iseseisva töö mitmes osas, siis avalda see eraldi postitustena, mitte ära täienda varem avaldatud postitust. Ainsaks erandiks on väikeste kirjavigade parandamine varasemates postitustes.
- Luba oma ajaveebis kommentaaride automaatne avaldamine. WordPress puhul tuleb selleks kontrollida, et Discussion Settings leheküljel oleks märgistamata valikud An administrator must always approve the comment ja Comment author must have a previously approved comment.
Privaatsus avatud õpikeskkonnas
Kui üliõpilane ei soovi mingil põhjusel oma ülesandeid avalikult ajaveebis esitada, siis võib kaitsta oma postitused parooliga ning anda õppejõule ligipääsuks vajalik parool. Sel juhul muidugi jääb üliõpilane ilma kursusekaaslaste poolt saadavast tagasisidest.
Ajaveebi registreerimisel EduFeedr keskkonnas soovitame enda perekonnanime asemel kasutada perekonnanime esimest tähte. Soovi korral võib kasutada õppejõududele teadaolevat varjunime.
Zoom keskkonnas toimuvad kontakttunnid salvestatakse ning tehakse kursusel osalejatele kättesaadavaks Google Drive kaudu.
Hindamine
Kursuse hindamine põhineb õpimärkidel (ingl Open Badges). Igale teenitud õpimärgile vastab kindel punktide arv. Sõltuvalt sooritusest on võimalik teenida tavaline õpimärk, kuldõpimärk või poolik õpimärk. Kuldõpimärk omistatakse ülesande sooritamise eest silmapaistval tasemel. Poolik õpimärk omistatakse oluliste puudustega sooritatud ülesande puhul. Õpimärgid on võimalik teenida järgmiste tegevuste eest:
Õpimärkide eest kogutud punktid teisendatakse hindeks 100-punkti skaalal. Eksami hinne kujuneb kogutud õpimärkide punktidest (A – alates 91 p; B – alates 81 p; C – alates 71 p; D – alates 61 p; E – alates 51 p).
Viitamine
Ajaveebipostituste koostamisel kasutatud teadusartiklitele ja raamatutele on soovitatav viidata APA viitamissüsteemi (PDF) kasutades. Veebilehekülgedele ja rakendustele viitamisel piisab linkimisest.
Plagiaat ja sisugeneraatorid
Iseseisvad tööd ei tohi sisaldada plagiaati. Plagiaadiks loetakse teiste autorite teoste osade (laused, teksti põhiideed, visuaalsed materjalid, vms) esitamist oma töös nii, et need on ilma korrektse akadeemilise viitamiseta omistatud töö esitajale. Teise autori teksti sõnasõnalt kordamist loetakse plagiaadiks nii originaalkeeles kui tõlgitult. Vajadusel tuleb teise autori sõnastus esitada tsitaadina (jutumärkides) koos korrektse akadeemilise viitega. Esmakordse plagiaadijuhtumi puhul tehakse üliõpilasele hoiatus ning plagiaati sisaldavat ülesannet ei arvestata. Korduva plagiaadijuhtumi puhul loetakse kursuse eksam mittesooritatuks (vt Tallinna Ülikooli õppekorralduse eeskiri § 21 lg 23).
Tehisintellektil põhinevate sisugeneraatorite kasutamisel (nt ChatGPT) iseseisvate tööde koostamisel tuleb ära märkida kasutatud sisugeneraator ning selle abil koostatud osa tööst.
Avatud kursus
Kursuse e-õppe osa toimub avatud kursusena, kus saavad tasuta osaleda ka huvilised väljapoolt Tallinna Ülikooli. Kursusel osalemiseks tuleb registreerida oma ajaveebi aadress EduFeedr keskkonnas. Vabatahtlikud osalejad saavad samasugust tagasisidet oma töödele, nagu ametlikud osalejad. Ainsa erinevusega ei saa nad kursuse eest Tallinna Ülikooli ainepunkte/tõendit.